V mnoha regionech zemí třetího světa jako je Latinská Amerika, Asie, nebo Afrika představuje těžba zlata pro jejich obyvatele jediný příjem. Malé těžební společnosti a drobné zlaté doly fungují často jako rodinné podniky. Práci v nich najdou celé místní komunity, které jsou na příjmu z prodeje zlata z těchto zdrojů zcela závislé. Závislé jsou však i na přírodních zdrojích a samy na sobě v rámci místních komunit. Pro životní stabilitu horníků, jejich rodin a celých místních komunit je proto zásadní, aby byly všechny proměnné tvořící jejich sociální, pracovní a environmentální prostředí v harmonii.
A aby byla tato mise naplněna, je často nutné zasáhnout zvenku. V roce 2004 byla založena Aliance pro zodpovědnou těžbu (ARM), která si klade za cíl nastavit v malých zlatých dolech v rozvojových zemích takové podmínky, které usnadní a zkvalitní život komunit, které jsou na těžbě zlata existenčně závislé.
Pomocí certifikace těchto dolů a těžebních společností se jim tyto podmínky pomalu, ale jistě daří implementovat. Proces získání certifikace je často velmi obtížný a mnohdy trvá i několik let. Doly musí často kompletně změnit své fungování a začít pracovat tak, aby naplnily vysoký standard, který certifikace vyžaduje. K dosažení certifikace a finanční podpory jim proto pracovníci z Aliance pro zodpovědnou těžbu pomáhají a jejich činnost společně s dalšími kontrolními orgány monitorují.
Pokud doly certifikaci získají, mohou prodávat zlato, označené jako certifikované (fairmined = férově vytěžené). ARM napojí doly na širokou síť seriózních dodavatelů, kteří zlato vykupují za férovou cenu a současně zaplatí příplatek, který pak doly použijí jako investici do fungování dolu nebo svých horníků.
Jak vypadá takový necertifikovaný důl a proč je zodpovědná těžba důležitá?
Malé těžební společnosti a komunitní doly zaměstnávají až 90 % světových dělníků a produkují přibližně 10 % z celkové produkce zlata. Finanční prostředky těmto dolům často nedovolují zajistit pro své horníky bezpečné pracovní prostředí ani vhodné sociální zázemí. Ve velkém měřítku jsou používány chemikálie, jako je rtuť, nebezpečná jak pro zdraví horníků, tak pro přírodní zdroje. Výjimkou není ani zaměstnávání dětí, které jsou posílány do tunelů, příliš malých, aby byly průchozí pro dospělé horníky. Jsou odlesňovány pralesy a kontaminovány zdroje pitné vody, tolik důležité pro harmonickou symbiózu. Zlato je mnohdy vykupováno pod cenou nebo se stává prostředkem pro špinavé obchodní praktiky.
Společnost není k problémům třetího světa lhostejná!
Díky Alianci pro zodpovědnou těžbu, jejím partnerům a osvětě se však daří situaci v těchto dolech měnit. Horníkům a jejich rodinám se vrací na rty úsměv!
Důkazem toho, že společnosti není původ zlata lhostejný, dokládá mimo jiné i fakt, že již dva roky po sobě byla medaile, předávaná laureátům Nobelovy ceny míru vyražena z certifikovaného zlata. Letos byla cena udělena kolumbijskému prezidentu Juanu Manuelu Santosovi. Zlato, použité na výrobu medaile Nobelovy ceny míru pochází shodou okolností též z malého kolumbijského dolu. Tato skutečnost má obrovský symbolický význam, zejména u země, která prochází tak radikální proměnou.
Díky osvětovým aktivitám je certifikované zlato den ode dne žádanější. Za necelé tři roky se ho prodalo téměř 400 kg a prognózy na další roky odhadují vzestupnou tendenci. Férově vytěžené zlato používá pro své šperky a hodinky světoznámý výrobce Chopard. Nejvyšší ocenění na filmovém festivalu v Cannes – Zlatá palma je zpracovávána z certifikovaného zlata již od roku 2014, stejně jako zlatý vavřínový věnec na letošních olympijských hrách v Riu. Ve 21 zemích po celém světě dnes najdeme 121 společností, které pracují se zlatem, vytěženým v 10 certifikovaných dolech v Africe, Asii a Jižní Americe.
První medaile z certifikovaného zlata v Čechách a na Slovensku vyprodány během 2 dnů!
Národní Pokladnice je první společností v České republice a na Slovensku, která svým zákazníkům nabídla zlaté ¼ uncové medaile z certifikovaného zlata! Detailně propracovaný motiv od známého medailéra Vladimíra Oppla připomíná 660. výročí korunovace Karla IV. římským císařem. Otec vlasti byl vzdělaným a spravedlivým vladařem, který udržoval vztahy s humanisty po celém světě. Právě jeho vyobrazení jako římského císaře na medaili, vyražené z certifikovaného zlata jen umocňuje symboliku a poslání celého projektu zodpovědné těžby. Medaile vyrazila Norská mincovna, kde jsou již od roku 1902 každoročně raženy i medaile Nobelovy ceny míru. Tato mincovna je stejně jako Národní Pokladnice součástí mateřské společnosti Samlerhuset a hrdým partnerem celého projektu usilujícího o certifikaci malých těžebních společností.