Kohout je jedním ze zvířat čínského lunárního kalendáře. Systém tohoto kalendáře je založen na soustavě 12 lunárních zvířat a 5 prvcích – živlech. Každé ze zvířat vždy vládne jednomu roku a je mu přiřazen určitý živel.  Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu – v pořadí Krysa, Buvol, Tygr, Králík (Zajíc), Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Prase – se tak k moci dostane jednou za dvanáct let. Celý cyklus, ve kterém se každé ze znamení zvířetníku postupně propojí se všemi živly (Voda, Vzduch, Dřevo, Kov, Oheň), trvá celkem 60 let. Současný cyklus skončí v roce 2044.

Je otcem lunárního kalendáře

Budha?

O původu a pořadí zvířat v čínském lunárním kalendáři existuje několik legend. Podle jedné určil zvířata v lunárním kalendáři i jejich pořadí moudrý Buddha. Podle jiné legendy rozhodl o výběru zvířat do lunárního kalendáře slavný Nefritový císař, který stanovil pro výběr znamení zvířetníku dvě základní podmínky: buď musí být dané zvíře prospěšné lidem anebo se musí v den audience u císaře dostavit do Nebeského paláce jako první.

Kohout si své místo vydobyl kokrháním!

S kohoutem se původně při volbě zvířetníku vůbec nepočítalo, protože byl velmi agresivní zvíře. Jelikož ale o toto postavení hodně stál, ptal se koně, jak dosáhl toho, aby byl vybrán. Kůň mu poradil, aby začal pomáhat lidem, tak jako ostatní, kteří byli zvoleni. Kohout přemýšlel, v čem by jim mohl být prospěšný, a tak mu kůň poradil, aby využil svého nádherného hlasu. Kohout si jeho radu vzal k srdci a začal svým kokrháním budit lidi, aby se mohli včas dát do práce. Lidé tuto jeho činnost ocenili a navrhli císaři, aby ho určil jedním ze znamení. I když původně nebylo ptákům povoleno se soutěže zúčastnit, udělil mu císař výjimku a vložil mu na hlavu květinu. Při závodu běžel kohout společně se psem, před cílem však vzlétl, aby ho předehnal. A tak získal desáté místo. Od té doby proto psi kohouty nemají rádi a pronásledují je.

Každému zvířeti z lunárního kalendáře jsou čínskými astrology přisuzovány určité vlastnosti, které pak přeneseně ovlivňují i rok, kterému vládnou, a též vlastnosti jedinců v tomto určitém roce zrozeném.

Průbojnost, estetické cítění, ale také zranitelnost a popudlivost…to jsou charakteristiky zrozenců Kohouta!

Lidé narozeni ve znamení Kohouta jsou rádi středem pozornosti. Milují setkání s novými lidmi a v každé situaci dokážou být okouzlující. Na veřejnosti se objevují téměř vždy upraveni, zajímá je móda a k zevnějšku jak svému, tak i ostatních bývají kritičtí. I když mohou působit povrchně, mívají bystrý úsudek. Na jednu stranu se rádi předvádí, na druhou jim však nechybí moudrost či soucit, pokud někdo potřebuje jejich pomoc. Rádi si dělají vše po svém, a proto někdy neumí přijmout radu ostatních. Svou přímočarostí mohou nechtěně někoho ranit či ztratit přátele. Navenek působí bezstarostně, ale uvnitř jsou zranitelní. Jako obranu využívají humor a mnohomluvnost.

Zrozenci Kohouta nemívají problém navazovat citové vztahy, avšak pokud ztratí možnost dobývaní svého partnera, mohou pociťovat nespokojenost a touhu vrhnout se do nového dobrodružství. Pokud však naleznou toho pravého, stávají se z nich věrní a oddaní partneři. V práci nesnáší, pokud je na ně vyvíjen nátlak, potřebují pracovat svým tempem. Ke slabším stránkám patří i lehkomyslné utrácení, proto by se měli naučit uvážlivěji zacházet s těžce vydělanými penězi.

Nejstarší měřící soustava světa?

Rok Osamělého kohouta začal 28. ledna 2017 a končí 15. února 2018. Osamělý kohout vystřídá ve vládnutí Ohnivou opici a po něm bude následovat rok, jemuž bude vládnout Pes odcházející do hor.

Čínský lunární kalendář je pravděpodobně nejstarší měřící soustavou času na světě. Jeho základy jsou staré asi pět tisíc let, prvopočátek se datuje údajně do roku 2637 před Kristem, kdy legendární vládce Chuang-Ti zavedl první zvěrokruh, který znázorňoval velmi přesnou časomíru, odvozenou od pohybu Měsíce (na rozdíl od gregoriánského kalendáře, užívaného v našich zemích, který je odvozen od pohybu Slunce). Systém je dodnes využíván v Číně, Tchaj-wanu, Japonsku, Vietnamu a Koreji a slouží především k určování významných dnů, jakým je například čínský Nový rok.

Lunární kalendář a jeho zvířecí reprezentace je vždy výzvou pro mincovny na celém světě.

Ty se předhánějí v ražbě mincí a v originálním designu. Ty letošní jsou opravdu povedené. Některé zdobí drahé kameny, jiné jsou plátovány několika ušlechtilými kovy. Jiné jsou konzervativnější a sází na kvalitní ražbu, tradiční design.

Prohlédněte si mince s motivy kohouta v galerii!

Elegantní kazeta k přísně limitované emisi mince Lunární rok kohouta , zdobené nefritem

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím