O čem, že je řeč? Přece o Ražbě dne – stříbrné uncové medaili, kterou razí posledních 5 let Národní Pokladnice. Každý rok je vyražena pouze jediná přísně limitovaná série a každý rok se vede mezi sběrateli o tyto pamětní medaile boj. Bude tomu i letos? 

Všechny Ražby dne mají mnoho společného. Jsou raženy výhradně a jedině v den výročí osobnosti či události, na jejichž počest jsou vyhotoveny. Medaile jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě (proof) z jedné unce ryzího stříbra 999/1000 a limitace vadaných sérií jsou velice nízké. Letošní Ražba dne je věnována Tomáši Garrigue Masarykovi a byla vyražena v sobotu 7. března 2020, tedy přesně 170 let od narození prvního československého prezidenta. Ještě než se budeme poslední  vydané sérii věnovat, pojďme si připomenout předchozí ročníky.

Ražba dne
Letošní Ražba dne oslavuje Masaryka

První Ražba dne – 700. výročí narození Karla IV.

 

700. výročí od narození Karla IV. na Ražbě dne s motivem od Vladimíra Oppla

První stříbrná „uncovka“ spatřila světlo světa 14. května roku 2016. Odečtete-li od tohoto data 700 let, ocitnete se u kolébky Karla IV., nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře. Limitace první Ražby dne činila symbolických 700 exemplářů a její odkaz byl prostý, připomenout kulturní i politický odkaz Karla IV. Otec vlasti, jak se králi dnes přezdívá, byl jedinečným státníkem s výjimečnými schopnostmi, inteligencí a charakterem. Díky svému vzdělání, empatii a rozhledu ovlivňoval politické a hospodářské dění daleko za našimi tehdejšími hranicemi. Svou pílí, vytrvalostí a moudrostí povznesl České země ze zuboženého stavu na pomyslný vrchol tehdejšího středověkého světa. Aby byl motiv 39 mm medaile dokonale zřetelný, bylo třeba vyvinout lisovací tlak 250 tun.  Běžné mince jsou raženy jedním úderem, zatímco ražby vyššího reliéfu vyžadují údery dva a více, právě tak jako tato ražba. Motiv byl svěřen věhlasnému Vladimíru Opplovi, zkušenému umělci, který na celý ražební proces osobně dohlížel přímo v mincovně. Výsledek jeho práce vidíte na obrázku výše.

Druhá Ražba dne – 300. výročí narození Marie Terezie

Ražba dne
300. výročí od narození Marie Terezie

Další stříbrná Ražba dne byla věnována Marii Terezii. Pamětní numismat byl slavnostně odhalen 14. května 2017 na Bratislavském hradě, kde byla následující den zahájena veřejná výstava mincí, kterou zorganizovala Národná Pokladnica společně se Slovenským Národním muzeem. Limitace ražby byla stanovena na 1717 kusů, tedy na číslo, které odkazuje na rok narození panovnice. Na aversu jubilejní pamětní medaile je vyobrazena Marie Terezie z profilu. Portrét byl převzat z originálu medaile ražené Rakouskou státní mincovnou. Pod původním návrhem je podepsán známý rakouský rytec Anton Scharff. Autorem uměleckého návrhu reversu s korunovanou dvouhlavou orlicí je opět slavný český akademický sochař a medailér Vladimír Oppl, autor české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka. Marie Terezie byla pro ozdobení Ražby dne toho roku jasnou volbou. Habsburské panovnici se ve svém rozsáhlém království podařilo uplatnit celou řadu změn, známých jako Tereziánské reformy. Kromě školní docházky, která se dotkla nás všech, můžeme vzpomenout na reformy v soudnictví, vojenství, zdravotnictví a zemědělství.  Zásadní proměnou prošel za její vlády i měnový systém. Mincovnictví bylo centralizováno, mince získaly jednotný vzhled a vznikly první papírové bankovky zvané bankocetle. Celkem bylo vydáno více než 300 typů měděných, stříbrných a zlatých mincí a mnohé z nich se staly vzácnými. Oblíbený byl zejména tolar, který se udržel v měnovém systému po mnoho staletí a později se stal předlohou pro americký dolar.

Třetí Ražba dne – 100. výročí od vzniku Československa

100. výročí vzniku ČSR a design medailéra Miroslava Hrice

V roce 2018 jsme si připomínali nejvýznamnější výročí naší novodobé historie – 100 let od vzniku samostatného Československa. O naši svobodu se nezasloužil jen jeden člověk, byla jich celá řada. Proto jsme udělali výjimku a Ražbu dne jsme nezasvětili jediné osobnosti, ale všem odvážným jedincům, kteří za poslední století bojovali či bojují za národní svébytnost a demokracii. Posláním medaile, ražené 28. října, byla připomínka svobody jako křehké hodnoty, kterou je třeba opečovávat a ochraňovat. Vydáním nové pamětní medaile jsme chtěli též poukázat na vztah s bratrským Slovenskem, s nímž nás pojí společná historie a nadstandardní vztahy. Designu předloňské Ražby dne se ujal respektovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Umělec vytvořil dokonalý motiv rozpojeného znaku Československa, který se při přiložení reversu a aversu propojí v jediný celek, tak jak se propojily osudy obou národů. Ražba, věnovaná 100. výročí vzniku ČSR byla limitována 999 kusy stříbrných pamětních medailí. Veřejnost projevila o numismat mimořádný zájem a za necelé dva dny byla celá limitace beznadějně rozebrána.

Čtvrtá Ražba dne – 100. výročí Milana Rastislava Štefánika

Ražba dne
100. jubileum Milana Rastislava Štefánika

 V minulém roce jsme se opět s klidným srdcem mohli vrátit k osobnostem. 4. května roku 2019 uplynulo 100 let od chvíle, kdy naposledy vydechl M. R. Štefánik, muž, který svým nezlomným úsilím přispěl právě k vzniku samostatného československého státu. Štefánikův záběr byl vzhledem k jeho mladému věku až neuvěřitelný. Kromě toho, že byl jedním ze zakladatelů Československa, byl zdatným politikem, diplomatem, generálem, pilotem, cestovatelem a vědcem. Štefánik byl důkazem toho, že každý sen se může stát skutečností a stejné poslání nese i pamětní medaile, která mu vzdává hold. Designu loňské Ražby dne se znovu ujal slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Na aversu medaile je vyobrazen Štefánikův nejznámější vojenský portrét, který zdobí roky 1919 – 2019. Na reversu je umělecké vyobrazení artefaktů, které Štefánika výmluvně charakterizují: pamětní mohyla na vrchu Bradlo v Myjavské pahorkatině a dvojplošník pod hvězdným nebem. Výjevy mají připomínat Štefánikovu vášeň pro astronomii, pilotování, ale také leteckou katastrofu, která se mu stala osudnou. Pamětní ražba podléhá celosvětové limitaci 1919 exemplářů. V naší nabídce naleznete pár posledních stříbrných uncových ražeb.

Pátá Ražba dne – 170. výročí od narození Tomáše Garrigue Masaryka

Ražba dne
Autorské zpracovní portrétu TGM podle mladé medailérky Ireny Hradecké

A konečně pátá – právě ražená pamětní medaile! Dnešní díky vzdáváme prostřednictvím nádherně zpracované stříbrné unci Tomáši Garrigue Masarykovi – gentlemanovi, který změnil vnímání nás samých. Autorkou motivu ražby, nesoucí portrét našeho prvního prezidenta je medailérka a výtvarnice Irena Hradecká. Rozhovor s tvůrkyní si můžete přečíst zde. Chcete-li se podívat za mincovními profesionály, pod jejichž rukama ražba vznikla, pusťte si video!

Ražba dne
Medailérka Irena Hradecká, DiS – autorka letošní Ražby dne

Svůj číslovaný originál z přísně limitované série si můžete zarezervovat zde.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím