Mincovna Spojených států amerických patří k nejprestižnějším a nejvýznamnějším světovým mincovnám. Jejím primárním úkolem je především razit oběhové mince, ale také významné emise pamětních a investičních mincí, včetně legendárních amerických stříbrných dolarů, které patří k nejslavnějším a nejvyhledávanějším sběratelským exemplářům na světě.

Mince Columbus
Mince Columbus

Mincovna United States Mint a její historie

United States Mint byla založena v roce 1792 (její první pobočkou byla mincovna ve Philadelphii) a nyní má šest aktivních částí: centrálu ve Washingtonu, depozit ve Fort Knoxu a mincovny ve Philadelphii, West Pointu, Denveru a San Francisku. Mincovny v Carson City a New Orleansu již ukončily svou činnost.

Mincovna ve Philadelphii vznikla v roce 1792. První budova byla postavena na základě Ústavy Spojených států amerických, na místě zkrachovalé palírny whiskey. Mincovna bohužel vyhořela a nebyla nikdy renovována. Následně byla vystavena nová budova a po ní další. Od roku 1969 sídlí mincovna ve čtvrté, nové moderní budově. Tato mincovna je schopna vyrazit až 1 milión mincí během 30 minut. Do roku 1980 nenesly zde ražené mince žádnou značku, od tohoto roku jsou značeny písmenem „P“.

Mincovna v San Francisku vznikla v roce 1854, během vrcholu zlaté horečky v Kalifornii. Vytěžené zlato bylo třeba zpracovat a vyrazit z něj mince. Mincovna ve Philadelphii byla ovšem plně vytížena a navíc bylo velmi nákladné a nebezpečné vozit vzácný kov tak daleko. Od doby svého vzniku funguje mincovna bez přestávky dodnes, pouze se 2x přestěhovala do modernější a větší budovy.

Mincovna v Carson City byla pobočkou US Mint v Nevadě. Byla založena na vrcholu stříbrné horečky v roce 1870 s cílem usnadnit ražbu mincí ze stříbra vytěženého v dole Comstock Lode (podobně jako pobočka v San Francisku usnadňovala zpracování zlata během kalifornské zlaté horečky). Poslední mince zde byly vyraženy v roce 1893. Následně budova mincovny sloužila až do roku 1933 Puncovnímu úřadu Spojených států amerických.  Mince zde ražené nesou značku „CC“ a jsou velmi žádaným a málo dostupným sběratelským artiklem, vysoko ceněným ve sběratelských kruzích.

Mincovna v New Orleans v Louisianě byla aktivní pobočkou US Mint v letech 1838 – 1861 a pak ještě v letech 1879 – 1909, numismat zde ražený nese mincovní značku „O“. Během provozu zde bylo vyraženo více než 427 miliónů stříbrných i zlatých mincí. Po vyřazení z provozu sloužila budova k různým účelům, mimo jiné jako sklad pobřežních hlídek Spojených států amerických či protiatomový kryt. Od roku 1981 patří Státnímu muzeu v Louisianě a je v ní zřízena umělecká galerie. V roce 2005 byla budova poškozena hurikánem Katrina, následně však byla opravena a znovu otevřena v roce 2007.

Stále fungující mincovna Denver

Mincovna Denver je další pobočkou US Mint. Byla zřízena v roce 1862, kdy zde byl vzácný kov pouze přetavován do prutů, byl opuncován a označen značnou mincovny. První mince zde byly raženy až v roce 1906. Mincovna je stále v provozu a razí se zde mince oběhové i pamětní. Mincovní značka je „D“. Tato mincovna produkuje největší objem mincí na světě.

 Vznik Amerického dolaru

Americký dolar byl v USA zaveden jako oficiální měna 6. července 1785. Byl definován jako stříbrná mince specifikované hmotnosti, ražená státní mincovnou. Spolu s dolarem se definovala také zlatá mince, tzv. eagle. Název dolar historicky pochází až z jáchymovského tolaru (označení historických mincí ražených v Jáchymově v letech 1519 – 1528). Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrtnutého jednou či dvěma svislými čarami – $. Kód amerického dolaru je USD. Americký dolar je zákonnou měnou nejen v USA, ale také v několika nezávislých státech a závislých území, např. v Mikronésii, na Marshallových ostrovech, v Salvadoru, Ekvádoru, Panamě a na Britských panenských ostrovech.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím