Tři malé sběratelské předměty, které se pohodlně vejdou do dlaně se počátkem června tohoto roku vydražily za rekordní sumu 30 milionů dolarů! Návrhář luxusní obuvi Stuart Weitzman vydražil vzácné předměty, přezdívané jako “Tři poklady” v americkém New Yorku. V dražbě se objevila legendární zlatá mince Double Eagle, souprava známých chybně vytištěných známek a malý kousek purpurového papíru, který se lidově nazývá “nejvzácnější razítko na světě”. Slavný motiv Kráčející svobody, zdobící nejvzácnější minci světa, naleznete i na mnohem dostupnějším zlatém numismatu z nabídky Národní Pokladnice.

Nejcennější mince světa

Nejdražší položku představovala malá zlatá mince. Americký Double Eagle z roku 1933 se vydražil za rekordních 18,9 milionu dolarů. Nejvzácnější poštovní známka světa je One-Cent Magenta (jednocentové karmínová) z roku 1856 za více než 8,3 milionu dolarů, což potvrdilo její pozici nejcennější známky v historii. Kupci si podle Sotheby’s přáli zůstat v anonymitě.

Neuvěřitelný příběh zlatého Double Eagle z roku 1933

Příběh mince Double Eagle dobře znají všichni sběratelé mincí. V roce 1933 se americký prezident Franklin Delano Roosevelt, ve snaze zabránit finanční krizi, rozhodl stáhnout z oběhu všechny zlaté mince. Následně nařídil jejich roztavení a uložení v pevnosti Fort Knox. Tomuto příkazu uniklo pouze 13 zlatých mincí. Právě z těchto numismatů se později staly nejcennější numismatické poklady světa. Stoupající sběratelská hodnota zlatých mincí vzbudila pochopitelně velký zájem numismatické společnosti. V roce 1944 ukradl jednu z 13 uniknuvších mincí vášnivý sběratel, egyptský král Farouk.

Dlouhou dobu se Američanům ukradený exemplář vzácné mince nedařilo získat zpět. Minci vystopovala americká tajná služba až v roce 1996, kdy se ji pokoušel prodat britský obchodník se zlatem. V roce 2002 byl jeden z exemplářů mince Double Eagle 1933 prodán ve Velké Británii v aukční síni Sotheby’s za 7,6 milionu dolarů. Tento rok byladalší slacná zlatá mince vydražena téměř za trojnásobnou částku!